Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan vizesi almak mı istiyorsunuz? Hızlı Güvenilir vize almak için gerekli evraklar nelerdir? Fiyatları ne kadar, ne kadar sürede alınıyor. Azerbaycan vizesi için Bize Mail atabilir arayabilir veya whatsapp’dan yazabilirsiniz.

Azerbaycan vizesi almak mı istiyorsunuz? Resmi adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti, Kafkasya’da yer alan ve Güney Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip olan ülkedir. Azerbaycan’ın Türkiye ile arasında da 17 km’lik bir sınır vardır. Başkenti Bakü olan ülkenin nüfusu ise 2018 sayımına göre 9,898 milyondur. 59 eyalete, 75 şehre ve 9 ekonomik bölüme ayrılmış olan Azerbaycan’ın en büyük şehirleri ise Sumqayıt, Mingeçevir ve Gence’dir.

Azerbaycan Vize İstiyor Mu?

Türkiye Bakü Büyükelçiliği’nin yaptığı duyuruya göre; 10 Aralık 2020’de Bakü’de imzalanan, Türk ve Azerbaycan vatandaşlarının karşılıklı olarak Türkiye ve Azerbaycan’a kimlik kartlarıyla seyahat edebilmelerini öngören protokol, 1 Nisan 2021’de itibarıyla yürülükte olacak.
Bu protokol doğrultusunda; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşları, yeni tip çipli kimlik kartlarını kullanarak her iki ülkeye 90 gün kalış süreli vizesiz turistik seyahat gerçekleştirebilecek.

Azerbaycan’a Gitmek İçin Gerekli Evraklar

Türk vatandaşlarına Türkiye’den çıkışlarında, Azerbaycan vatandaşlarına Türkiye’ye girişlerinde, Türkçe ve Azerice hazırlanmış “Giriş-Çıkış Formu” üzerine giriş ve çıkış damgaları tatbik edilerek verilecek. Her iki ülkenin vatandaşları Türkiye’de ve Azerbaycan’da bulundukları süre içerisinde bu belgeyi yanında taşıyarak ülke giriş-çıkışları sırasında çipli kimlik kartlarıyla birlikte sınır kapılarındaki görevlilere ibraz etmeleri gerekmektedir.

Yeni tip kimlik kartıyla Azerbaycan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarına, Azerbaycan’da kimlik kartlarını kaybetmeleri halinde, ülkeye dönüşlerini temin için geçici pasaport müracaatında bulunabilmeleri için yanlarında fotoğraflı ve TC kimlik numaralı bir başka kimlik belgesi daha bulundurması önerilmektedir. 

Her iki ülkeye kimlik ile seyahat etmek yalnızca Türkiye ve Azerbaycan arasındaki doğrudan seyahatlerde geçerlidir. Üçüncü ülkelerde Türkiye’ye veya Azerbaycan’a girişlerde pasaport kullanımı zorunludur.

1 Nisan 2021 Öncesinde Seyahat Edeceklerin Dikkatine:

1 Eylül 2019 tarihi itibariyle Türkiye-Azerbaycan arazı vize uygulamasının kaldırılmasıyla artık Bordo (Umumi) pasaport sahipleri de Azerbaycan’ a 30 gün vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bu uygulama ile iki ülke vatandaşları da özgürce seyahat edebilecek duruma gelmişlerdir. Bu nedenle Azerbaycan’a giderken yanınızda kimliğinizin ve geçerlilik süresi olan bir pasaportunuzun olması yeterli olacaktır. ** Hazırlanması gereken evraklarla ilgili net bilgi için ilgili ülkenin diplomatik temsilciliklerine başvurulmalıdır.

Azerbaycan’ın Vize İstediği/ İstemediği Ülkeler

Azerbaycan 9 ülkenin vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz seyahat imkânı tanımaktadır.

Bunlar;

Beyaz RusyaGürcistanKazakistan
KırgızistanMoldovaRusya
TacikistanTürkiye (30 gün)Ukrayna
Özbekistan

Ayrıca Azerbaycan’a seyahat etmek isteyen; Diplomatik Pasaport / Hususi Pasaport / Hizmet Pasaportu olan aşağıdaki ülkelerin vatandaşları vizeden muaftır:

Avrupa BirliğiMeksikaVietnam
Bosna HersekÇinKolombiya
BrezilyaPeruSırbistan
Kübaİranİsrail
EndonezyaÜrdünKatar
KuveytLibyaMakedonya
FasKaradağPakistan
Güney KoreSuriyeTürkmenistan
Birleşik Arap EmirlikleriUruguay

LÜTFEN Azerbaycan vizesi ALMAK VEYA DAHA FAZA BİLGİ İÇİN BİZİ ARAYIN.

0530 206 31 60

Diğer Tüm ülkelerin vize Çeşitlerini görmek için > Tüm Vizeler

Belgelerinizi Online Tercüme yaptırmak isterseniz > Tercüme Bürosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GIPHY App Key not set. Please check settings